Šveicarijos kultūros centras


Adresas: Pergalės g. 17, Šveicarijos k., Jonavos r.

Vadovė: Danutė Jurgickienė, tel. (8 672) 60457, duncite@gmail.com

Meno vadovė: Dalia Toločkienė, tel. (8 611) 54894

Dumsių seniūniją, kuri yra 5 km nuo Jonavos, abipus plento Jonava-Kaunas, puošia gražūs miškai ir girios. Seniūnijos centras - Šveicarijos gyvenvietė, turinti apie 1000 gyventojų. Ji taip pavadinta, matyt, kažkurio vietos dvarininko todėl, kad ši vieta jam priminė kadaise matytą gražuolę Europos Šveicariją. Seniūniją sudaro 35 kaimai, joje gyvena 2247 gyventojai. Keli maži kaimeliai turi skambius pavadinimus, taip pat paliktus dvarininkų - Londonas, Paryžius. Šie kaimai atsirado XVIII a. Seniūnijos teritorija teka upė Neris, upeliai Varpė ir Dumsia. Yra išlikęs XIX a. dvaras, priklausęs dvarininkams Nasvyčiams. Šiuo metu jo savininkai gyvena Amerikoje, dvaras yra apleistas.

Nemaža šiame krašte garsių ir žymių žmonių: čia kūrė dailininkas Pranas Butkevičius, kraštą garsino bajorai žmona ir sūnus Janina ir Jonas Butkevičiai, gyvena ir kuria daug tautodailininkų. Šveicarijos bendruomenė turi savo vėliavą, himną ir herbą.

Šveicarijos kultūros centras apdovanotas „Jonukas 2005" nominacija „Už kaimo bendruomenės tradicijų puoselėjimą".

Mėgėjų meninės veiklos kolektyvai

Liaudiška kapelos ,,Varpena" (vadovė D. Toločkienė) repertuarą sudaro lietuvių liaudies muzika, liaudies romansai. 2008 m. rajono folkloro ansamblių, liaudiškų kapelų šventėje-varžytuvėse ,,Trenk polkutę'' kapela laimėjo antrąją vietą, 2009 m.- pirmąją, 2010 m., 2011 m., 2012 m. – antrąją, 2013 m.vėl laimėta pirmoji vieta.

Kapela daug koncertuoja seniūnijos, rajono, respublikinėse šventėse bei tarptautiniuose festivaliuose. 2010 m. dalyvavo LTV laidoje ,,Duokim garo", 2011 m. - IX tarptautiniame folkloro festivalyje ,,Saulelė raudona" Plungėje, tarptautiniame folkloro festivalyje ,,Trys ratilėliu" Jonavoje, Lidzbark Warminski (Lenkija) vykusiame tarptautiniame folkloro festivalyje. 2011 m. kolektyvas apdovanotas kaip daugiausiai rajone koncertuojanti kapela, jam įteikta nominacija "Už aktyvią koncertinę veiklą".

2012 m. Šveicarijos lietuvių bendruomenės kvietimu liaudiška kapela koncertavo Ciuriche (Šveicarija), Vasario 16-osios šventėje .

Folkloro ansamblio (vadovė D. Toločkienė) repertuarą sudaro Aukštaitijos regione ir Jonavos rajone surinkta autentiška medžiaga. Ansamblis dalyvavo 2007 m. Lietuvos Dainų šventėje,,Būties ratu''; 2008 m., 2011 m., 2012 m. rajono folkloro ansamblių, liaudiškų kapelų ir pavienių atlikėjų šventėje-konkurse ,,Trenk polkutę" laimėjo pirmąsias vietas.

Folkloro kolektyvas koncertuoja ne tik seniūnijos, rajone, bet ir respublikos organizuojamose šventėse bei tarptautiniuose festivaliuose.

Vaikų popchoras,,Spindulėliai'' (vadovė D. Toločkienė) susibūrė 2006 m. Jame dainuoja 4- 13 metų amžiaus vaikai, suskirstyti į dvi grupes: "Mažieji spindulėliai" ir "Spindulėliai".

2008 m. jaunieji daininkai dalyvavo rajono vaikų dramos kolektyvų ir popchorų konkurse ,,Žaidžiame vaikystę'', buvo pakviesti dalyvauti respublikiniame vaikų popchorų festivalyje ,,Vaikystės spalvos". Šiame festivalyje dalyvavo 2009 m, 2010 m., 2011 m., 2012 m. ir pelnė pagrindinius prizus. Kolektyvas daug koncertuoja Jonavos ir aplinkiniuose rajonuose.

Renginiai

Kultūros centras organizuoja kalendorines šventes, vaikų darbų parodas, respublikinius renginius, jaunimo teminius vakarus.

Sausio mėnesį organizuojamas bendruomenės vakaras "Pasilikite širdyse gerumo...". Tai Šveicarijos bendruomenės, kultūros centro ir seniūnijos bendras projektas su Kauno Juozo Gruodžio koncervatorijos estradinio dainavimo ir džiazo studentais ir Jonavos rajono Janinos Miščiukaitės meno mokyklos styginių ansambliu. Renginio metu nominacijomis pagerbti verslininkai ir bendruomenės žmonės, prisidėję gerinant ir garsinant Šveicarijos vardą Lietuvoje bei užsienyje.

Užgavėnių šventės "Meška šoka, kudlos dulka..." persirengėliai nuo vidudienio krečia pokštus ir kviečia gyventojus susirinkti į aikštę prie kultūros centro, kur vaišinama blynais, vyksta Kanapinio ir Lašininio kova, įvairios rungtys, žaidimai aplink laužą, koncertuoja mėgėjų meno kolektyvai.

Koncerte, skirtame Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti "Dainuoju Lietuvai" dalyvauja visi seniūnijos mėgėjų meninės veiklos kolektyvai, kviečiami svečiai iš kitų rajono kultūros centrų.

"Kaziuko kermošius" - tradicinis Šveicarijos kultūros centro, l/d „Voveraitė" ir pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokinių renginys. Jo metu žaidžiami liaudiški žaidimai, rateliai, sveikinami varduvininkai, vyksta „muzikantų" ir „prekybininkų" mainai.

Velykinių margučių ridenimo šventę "Rid rid margučiai", vykstančią per Atvelykį, labai pamėgo vaikai ir jų tėveliai. Konceruoja vaikų kolektyvai, išridenama virš šimto margučių, žaidžiami žaidimai, Velykė visus apdovanoja prizais ir vaišina "zuikio" pyragais.

Motinos dienai skirtoje šventėje "Šypsena Tavo veide" sveikinamos mamytės, popchoras ,,Spindulėliai" jas džiugina savo dainelėmis, eilėraščiais ir šokiais.

Respublikinė Rasų šventė "Rasito rasyte..." slėnyje prie tvenkinio prasideda sporto varžybomis, o vakarop prie šventės „vartų" folkloro kolektyvas kviečia į „rankų nuplovimo" apeigas. Vietos mėgėjų meno kolektyvų programą keičia užsienio svečių pasirodymai, šventiniai laužai, fejerverkų salvės ir linksmybės iki gaidgystės.

Respublikinė bendruomenės šventė - "Rudens mozaika" vyksta rugsėjo mėnesį. Šventėje rajono tautodailininkai pristato savo darbus, krašto muziejus - gyvuosius amatus, tautodailės amatų centre vyksta parodos atidarymas, kultūros centro foje - respublikinis braziliškų šaškių turnyras, Rukloje dislokuotas mokomasis pulkas demonstruoja karinę amuniciją. Itin daug žiūrovų sutraukia futbolo rungtynės tarp LR Seimo ir Jonavos rajono savivaldybės komandų, krepšinio rungtynės tarp kitų rajono ir respublikos bendruomenių sportininkų. Renginyje koncertuoja mėgėjų meninės veiklos kolektyvai, profesionalūs atlikėjai, vyksta dangaus žibintų fiesta. Tai didžiausia seniūnijos metų šventė.

Lapkritį į vakaronę "Rudens sambūris" kviečiamos kapelos, folkloro ansambliai iš rajono ir respublikos, vyksta tradicinių valgių pristatymas, apdovanojami ištikimiausiusi meninės veiklos kolektyvų nariai, organizuojami rateliai ir liaudiški žaidimai.

Adventinis vakaras "Godokim ir būsim geresni" organizuojamas kartu su l/d „Voveraitė" ir pagrindinės mokyklos vaikais. Kultūros centro folkloro ansamblis paruošia adventines dainas, ratelius, žaidimus į kuriuos įtraukiami vaikai, močiutės ir seneliai, mamytės ir tėveliai.

Eglutės įžiebimo šventėje "Suspindėk, Žaliaskare..." veikia įvairūs personažai, koncertuoja smagūs kolektyvai, miestelio eglė puošiama vaikų pagamintais žaisliukais.

Šveicarijos kultūros centras dėkoja nuolatiniams partneriams ir rėmėjams:

  • Dumsių seniūnijai
  • Jonavos savivaldybei
  • Jonavos kultūros centrui
  • Dumsių girininkijai Šveicarijos bendruomenei UAB ,,Zatyšių karjeras"
  • UAB ,,Eurostilius"
  • Jonavos VK „Jotrungė"
  • N. Baušienės IĮ ,,Aisrė"
  • Česlovui Drabavičiui
  • Česlovui Sadzevičiui
  • Tadui Survilai