Tūkstantinę minią pritraukusios Joninės Jonavoje: pagarba šalies kultūrai, kokybiška muzika ir stichijų siausmas misterijoje

Birželio 23-iąją Jonava džiūgaudama pasitiko nuo miesto tapatybės neatsiejąmą Joninių šventę ir tapo vienadiene Jonų Respublika.

Miesto pavadinimą žymintys riboženkliai virto tentais, žyminčiais Jonų Respublikos teritoriją, ant aukščiausio Lietuvoje vėliavos stiebo įsitaisė Jonų Respublikos vėliava, o slėnyje skambanti tradicinė liaudiška muzika ir kalamo jongrašio garsas kvieste kvietė tūkstančius smalsuolių iš visos Lietuvos, išsiilgusių baltiškos kultūros ir liaudies papročių prisotintų patyrimų.

Šventė prasidėjo 16 val. – Krašto muziejaus kiemelyje atidengta kalvio Andriaus Šukučio nukaldinta Jonvabalio skulptūra, kurios idėja ilgai brandinta Jonavos kultūros centre. Mažas, bet šarmingas kūrinys tapo svarbia kasmet kuriamos Jonų Respublikos istorijos dalimi. Jonvabalį legendoje apgyvendino JKC skelbtą konkursą laimėjęs Justinas Venckus. Jis pasiūlė Jonvabaliui Liucijono vardą ir bronzinei vabalo uodegėlei pridėjo nuostabių galių – nuo dabar ne tik per Jonines, bet ir visus metus Jonvabalis lauks miesto gyventojų ir svečių, užsuksiančių išsakyti slapčiausių troškimų, kuriems neabejotinai bus lemta išsipildyti.

Šventinį vakarą Joninių slėnyje pradėjo miesto meras Mindaugas Sinkevičius, kuris džiaugėsi kuriamu miesto tapatumu, ilgametėmis tradicijomis ir vardo garsinimu rengiant minią sukviečiančias Jonines. Miesto meras kartu su renginio vedėju Jonu Radzevičiumi bei Jono kiemo šeimininkais Jonu ir Joniene pakėlė Jonų Respublikos vėliavą ir sceną užleido vakaro atlikėjams. Netrukus scenoje pasirodė modernaus folkloro grupė ,,Aisva“ ir lietuviško roko kūrėjai – grupė ,,Thundertale“.

Kol scenoje griaudėjo iki pašaknų lietuviška muzika, gyvenimas virte virė ir Jono kieme – čia įsikūrę amatininkai ir edukatoriai pasakojo apie medžio drožybos, vilnos vėlimo, vainikų pynimo, šakočio kepimo, žolininkystės, pynimo, bitininkystės subtilybes, leido žiūrovams savo rankomis susikurti šventinių prisiminimų. Autentiška atmosfera rūpinosi, dainomis, šokiais ir tautosakos perlais kiemo lankytojus džiugino Jonavos kultūros centro folkloro ansamblis ,,Laduta“ (vad. Audra Noreikaitė) ir vaikų folkloro ansamblis ,,Ramtatukai“ (vad. Loreta Ratautienė). Jonų raštinėje – garbingiausioje kiemo vietoje – buvo laukiami Jonai, besiregistruojantys naujais Respublikos piliečiais, o visi kiemo lankytojai rašė atvirlaiškius, kurių siuntimu gavėjams pasirūpino Turizmo informacijos centras.

Apdovanojus gražiausių vainikų ir smagiausių šventės akimirkų fiksuotojus, tikrą vakarėlį Joninių slėnyje užkūrė Mantas Jankavičius su grupe, o didžiausia šventės staigmena tapo elektroninės muzikos duetas Beissoul & Einius, pirmą kartą koncertavę Jonavoje. Išskirtinis stilius, charizma ir kokybiška muzika ant kojų pakėlė bene visus susirinkusius. O įsižiebęs stichijų ženklais puoštas laužas priminė, kad linksmintis reikia čia ir dabar – juk švenčiame trumpiausią metų naktį. Iškart po koncerto pradėta ruoštis vidurnakčio misterijai ,,Dievai ir stichijos“. Laukimo laiką papuošė jonaviečio DJ DaikoJ miksuotų lietuvių liaudies dainų puokštė.

Ir galiausiai... šventės puošmena – misterija. Misterijos pradžioje trijų laumių įžiebtas gyvybės medis netruko užgesti dėl žmogiškos puikybės, silpnumo, nedorumo ir Joninių slėnyje ėmė siausti laumių iškviestos keturios stichijos – žemė, vanduo, ugnis ir vėjas. Muzikos ir būgno garsais, liaudiškų ir šiuolaikinių šokių judesiais, ugnies, šviesų ir lazerių efektais skleidėsi supykdytų dievų įtūžis... Galiausiai scenoje vėl nušvito žiburiai – deglais nešini misterijos dalyviai būrėsi draugėn daina pripažindami savo klaidas:

Dievas davė mums brangią dovaną,
Pamokint kaip mylėt, pamiršo.
Kad nereikia jos trypti kojomis,
Kad privalom ją kelt į viršų.

Lyrišką ir jausmingą misteriją lydėjo muzikinė fejerverkų kompozicija, sušvitusi spalvingais žiežirbų fontanais, palaikymo šūksniai ir džiaugsmingais plojimais, patvirtinančiais, kad Jonava – unikalus miestas, savo Joninių tradicijomis nenustojantis žavėti tūkstančių paparčio žiedo ieškotojų.