Skarulių bažnyčios 400 metų jubiliejaus šventė: jaukūs renginiai ir išskirtinis dėmesys šventovei

Liepos 22–24 d. į Skarulių kaimą plūdo buvę ir esami skaruliečiai, jonaviečiai bei svečiai iš visos Lietuvos. Praėjusiame amžiuje išnykusio Skarulių kaimo vietoje vyko vienas laukiamiausių šios vasaros renginių – Skarulių Šv. Onos bažnyčios 400 metų jubiliejaus šventė! Tokių jubiliejų pasitaiko ne kasmet, todėl šiais metais Skaruliams skirtas išskirtinis dėmesys.

Šventinį penktadienį Skaruliai suspindo iki tol neregėta šviesa. Netikėtai daug dalyvių sulaukusi eisena, lydima žiburių, pasileido į jautrią pažintį su Skarulių kaimo istorija. Skarulietės Dalė Vasiljeva, Lina Nekrošienė, Marytė Stanevičienė ir Nijolė Reicenštein dalijosi istorijomis apie sovietmečiu tragiškai žuvusius kunigus, apie sugriautus kaimo kultūros namus, mokyklą, apie nostalgiją keliančias bendruomenės susibūrimo vietas. Po neilgos valandėlės žvakelėmis nešinus procesijos dalyvius pasitiko gražiausiomis spalvomis nušvitusi Šv. Onos bažnyčia. Kol bažnyčios šventoriuje švelniai skambėjo klasikinė muzika, o fasadą spalvino šviesos, šventovės viduje vyko adoracija – Švč. Sakramento garbinimo apeigos, kurias vedė Jonavos dekanato dekanas kun. Virginijus Birjotas. Jų metu buvo meldžiamasi už Skarulių bažnyčios bendruomenę ir visus, susirinkusius kartu džiaugtis šia gražia sukaktimi. Maldas lydėjo nuoširdžios giesmės.

Šeštadienį pristatytas šventovės atminimą nuotraukose ir paveiksluose įamžinęs Jonavos kultūros centro Krašto muziejaus projektas ,,Atvirukas iš Skarulių“. Muziejininkės kvietė žmones čia pat siųsti atvirlaiškius ir nudžiuginti savo artimuosius. Berašant linkėjimus, šventės dalyviai stebėjo Jonavos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos iniciatyva sukurtą filmą ,,Laiko patikrinti žmonės“. Dalis filmo herojų ir būrys kitų geradarių netrukus buvo pagerbti Skarulių bendruomenės tarybos narės Elenos Tuzovienės kalboje, jiems įteiktos simbolinės dovanos už savanorystę ir paramą, rūpinantis Šv. Onos bažnyčia. Vėliau visus susirinkusiuosius džiugino Jonavos kultūros centro instrumentinės grupės ,,Rapsodija“ koncertas.

Svarbiausiu šventinio savaitgalio akcentu tapo Šv. Onos atlaidų sekmadienis. Tūkstantinę minią sukvietęs renginys pradėtas iškilmingomis Šv. Mišiomis, kurias aukojo J. E. kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ, monsinjoras Vytautas Grigaravičius ir buvęs Jonavos dekanato dekanas kun. Audrius Mikitiukas. Giesmes dovanojo Jonavos Šv. Apaštalo parapijos choras ir Lietuvių operos Čikagoje solistė, skarulietė Genovaitė Bigenytė. Iškart po to renginys persikėlė į lauko sceną. Joje padėkas už ilgametę tarnystę bažnyčiai teikė Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius ir mero pavaduotoja Birutė Gailienė, skaruliečius sveikino LR Seimo narys Eugenijus Sabutis, mintimis dalijosi buvęs klebonas kun. Audrius Mikitiukas. Po šventinių kalbų scenoje susitiko trys nuostabūs klasikinės muzikos atlikėjai – Liudas Mikalauskas, Egidijus Bavikinas ir Merūnas Vitulskis, o jų balsams pritarė instrumentinis sekstetas ,,Brass Bravo“.

Net ir koncertui pasibaigus, iš žmonių veidų nedingo šypsenos, o užplūdusios emocijos nesitraukė. Niekas neskubėjo palikti šviesia dvasia apgaubtos šventovės ir, rodos, vienas kitam žadėjo išpildyti savaitgalį ne kartą skambėjusį kvietimą: mylėti, saugoti ir lankyti Skarulius ne tik šiemet, bet ir šventėms praėjus. Tik tokiu būdu smiltynėje iškilusi bažnyčia niekada neliks vieniša, o jos lankytojai pasitiks dar ne vieną jubiliejų.