Sutartinių ratai – ir edukacija, ir meditacija

Jonavos kultūros centras džiugiai praneša, kad jau vasario 18-ąją prasidės projektas, pavadinimu „Respublikinis sutartinių festivalis SUTARYSMA“. Projektą uždarantis baigiamasis festivalis „Sutarysma“ įvyks tik liepos 18 d., tačiau sutartinių garsai Jonavos kultūros centro meno galeriją užlies jau šį penktadienį, vasario 18 d., ir džiugins mus net 5 mėnesius.

Kadaise beveik išnykusios sutartinės šiandien yra gyva ir vis populiarėjanti tradicija. Įvairiuose Lietuvos miestuose žmonės buriasi į ratelius ir mokosi atlikti bei pamilti seniausiąjį mūsų tautos folklorą. Sutartinių giedojimas – tai savotiška meditacijos forma – su tuo sutiktų bet kuris, nors kartą pabuvojęs sutartinių užsiėmimuose. Šių giesmių skambesys, mistinius užkalbėjimus primenantys refrenai ir melodijos tolygumas veikiau primena senovinę maldą nei šiuolaikinę dainą. Sutartinių ratuose kiekvienas turi galimybę patirti užburiančią ramybę, kurios taip trokštame, bei tuo pat metu pažinti aukštaičių pasididžiavimą – sutartines – pripažintas ir įvertintas net UNESCO organizacijos.

Projektu „Respublikinis sutartinių festivalis SUTARYSMA“ siekiama sutartinių giedojimo tradiciją pateikti ne tik kaip nematerialiojo paveldo vertybę, bet ir kaip bendruomenes suburiančią ir bendravimą skatinančią gyvąją tradiciją, puoselėti jų atlikimo meną bei platesne prasme supažindinti visuomenę su baltiškąja kultūra Jonavos krašte, įtvirtinti šią kultūrą kaip Jonavos tapatybės dalį.

Praeitais metais Lietuvos kultūros tarybos suteiktas finansavimas „Sutarysmos“ renginiui padėjo tapti ne vienadiene švente, bet daugialypiu tęstiniu projektu. Pavyzdžiui, pernai jonaviečiai turėjo progą turiningai praleisti laisvalaikį trijuose žygiuose „Baltų kultūros pėdsakais“ su Vykintu Vaitkevičiumi. Jų metu sutartinės skambėjo baltams reikšmingose, tačiau primirštose istorinėse vietose ir tarsi trumpam prikėlė ten kadaise gyvavusią dvasią.

Įvertinus didžiulį sutartinių poreikį ir naudą, šiais metais nuspręsta žmonėms sudaryti kuo daugiau galimybių susirinkti draugėn ir mokytis senovinių giesmių. Taip gimė idėja organizuoti jaukius penktadieninius sutartinių ratus „Ratu ratujo“. Užsiėmimai vyks kas antrą penktadienį, iš viso jų bus 10. Šios unikalios tradicijos jonaviečius mokys etnomuzikologė, sutartinių mokytoja bei atlikėja Liuda Liaudanskaitė. Sutartinių ratus papildys ir iš dviejų dalių sudarytas paskaitų ciklas „Senieji baltų sambūriai: pamiršta sena ar sukurta nauja“, kurio metu dar giliau leisimės į baltiškąją kultūrą ir atrasime jos atspindžius šiuose laikuose. Pirmąją paskaitą ves ir visą projektą užkurs profesionalus ir charizmatiškas pranešėjas – etnokosmologas, Etninės kultūros globos tarybos narys, bendruomenės „Romuva“ vaidila Jonas Vaiškūnas.

Viliamasi, jog naujai susibūrusi sutartinių giedotojų grupelė ne tik prasmingai praleis vakarus, bet ir vasarą vyksiančiame festivalyje „Sutarysma“ išdrįs pirmąjį kartą pasirodyti gyvai, sugiedoti porą sutartinių bei savo pavyzdžiu įrodyti, kad tą gali daryti kiekvienas norintis, be jokio specialaus pasiruošimo ar išlavinto balso, o vien vedamas meilės ir pagarbos savai kultūrai.

Bent 4 užsiėmimuose (paskaitose ir sutartinių ratuose) apsilankę dalyviai turės galimybę gauti kvalifikacijos kėlimo pažymėjimus už dalyvavimą praktiniuose sutartinių giedojimo mokymuose.

Renginiai nemokami. Pagal šiuo metu galiojančius reikalavimus, įeiti į kultūros centro renginius uždarose erdvėse galima tik dėvint ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius.