Respublikinis sutartinių festivalis „Sutarysma“

Po metų pertraukos „Sutarysma“ grįžo į numylėtąjį Mažųjų Žinėnų piliakalnį.

Liepos 17-ąją dieną įvyko jau 5-oji respublikinė sutartinių šventė „Sutarysma“, puoselėjanti ir populiarinanti į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktą tradiciją – lietuvių polifonines dainas (sutartines). Po metų pertraukos „Sutarysma“ grįžo į numylėtąjį Mažųjų Žinėnų piliakalnį. Praeitimi alsuojanti piliakalnio aplinka ir sutartinių garsai čia liejosi į tobulą dermę, o jaukią šventę praturtino gamtos įkvėptos kūrybinės ir pažintinės veiklos.

Į šventę besirenkančius kultūros mylėtojus piliakalnyje pasitiko didelė veiklų įvairovė: jie galėjo pasipuošti laikinomis baltiškų ženklų tatuiruotėmis, medinėje ripkoje ištapyti gyvybės medį, sudalyvauti populiariojoje Krašto muziejaus veikloje – lininių maišelių dekoravime tekstiliniais dažais ar susipažinti su naudingosiomis vaistažolių savybėmis ir susirišti smilkalą iš devynių žolelių. Senųjų amatų puoselėtojai, tuo tarpu, kvietė išmėginti rankų darbo medinius žaislus, apžiūrėti margaspalves vytines juostas ar subtilius šiaudinius dirbinius. Šventės dalyvius užbūrė bendras sutartinių ratas, kuriame buvo mokomasi ne tik sutartinių atlikimo, bet ir gebėjimo įsiklausyti, muzikoje užgimstančios bendrystės pajautimo.

Koncertinėje dalyje pasirodė sutartinių giedotojų kolektyvai: „Lakiūtė“ iš Švenčionėlių, „Sasutalas“ iš Kauno, kūrybinio folkloro grupė „Rugiaveidė ir šeima“ ir VDU folkloro ansamblis „Linago“. Koncertą vainikavo žavingųjų „Baltų varnų“ dainos. Ištvermingiausieji šventės svečiai buvo kviečiami neskubėti skirstytis ir nuostabų vakarą užbaigti vakaronėje su Vilniaus tradicinių šokių klubu.

„Sutarysma“ šiais metais yra dalis projekto „Baltų kultūros pėdsakais: respublikinis sutartinių festivalis SUTARYSMA“, kurį dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projektas buvo rašomas drauge su Jonavos krašto muziejumi.

Už gražiai pavykusią šventę esame dėkingi gausiam būriui jos įgyvendintojų: sutartinių giedotojų grupėms, senųjų amatų puoselėtojams Julijai Šlavienei, Živilei Laurinavičienei ir Artūrui Narkevičiui, Deimantei („Chna tattoo by Deimantė“), Linai („Linos žolikės“), Lauritai („Promočių giesmės“), vaišingosioms Juškonių ir Kulvos bendruomenėms, piliakalnį išpuoselėjusiai Kulvos seniūnijai, o ypač dėkojame šventės dalyviams, kurie šiais metais taip gausiai sugužėjo iš visos Lietuvos, neišsigando užklupusio lietaus ir su gera nuotaika sulaukė sutemų.