Mišrus choras „ŽEMYNA“


 Jonavos rajono savivaldybės kultūros centro mišrus choras „Žemyna“

Choras įkurtas: 1967 m.

Vadovas: Violeta Eugenija Michelkevičienė +370 636 06037, euvioleta@gmail.com

Repeticijos:  Pirmadienis 17-20 val. 209 kab.

                        Trečiadienis 17-20 val. 209 kab. 

Koncertmeisterė: Skaidrė Reznikovienė

Solistė: Ainė Kvedaravičienė.

Istorija: ( koncertai, kelionės, pagrindiniai renginiai, iniciatyvos, tradicijos ir kita informacija  iki 2020m.)

 Choro istorija neatsiejama nuo stambiausios rajono įmonės trąšų gamyklos „Azotas“ (dabar AB „Achema“) raidos. Sovietmečiu (1967 m.) susikūręs choras - ryškus lietuvių dainos ir tautinės kultūros propaguotojas - greitai pasiekė pakankamai aukštą meninės brandos lygį ir jau 1985 m. Dainų šventėje rajono centrų grupėje pelnė geriausio kolektyvo vardą. Po metų, žinomo visuomenės veikėjo E. Simanaičio siūlymu, kolektyvui suteiktas  „Žemynos“ vardas.

Tiek sovietmečiu, tiek atkūrus nepriklausomybę, aktyvią koncertinę veiklą šalyje ir užsienyje vykdantis kolektyvas stengiasi atskleisti lietuvių liaudies dainų žavesį, klasikos kilnumą, sužadinti ir pakelti lietuvybės dvasią.

Choristai yra tikroji choro stiprybė.  Šiandieninis „Žemyna" vienija virš 30 įvairaus amžiaus ir profesijų atstovus, chorinės muzikos mylėtojus. Kolektyvas savo dainomis džiugina rajono gyventojus, dalyvauja visose respublikinėse Dainų bei Pasaulio lietuvių dainų šventėse, koncertuoja Lietuvos miestuose ir kaimuose, talkina Jonavos kultūros centro renginiuose. Nuolat rengia naujas programas, dalyvauja jungtiniuose muzikiniuose projektuose, atlieka įvairių žanrų ir laikmečių kūrinius, gilinasi į skirtingų šalių muziką. Jau tapo tradicija kasmet rengti Kalėdinius, Motinos dienai, mirusiųjų dienai „Išėjusiems“ skirtus koncertus Jonavos mieste ir rajone. Žemyniečiai draugauja su chorais iš užsienio ir Lietuvos: „Orfei“ (Bulgaria), Vokietija, Latvija (Plavinas), Lenkija (Seinai), Ginkūnai  „Šaltinis“, Raudondvaris  “Svajonė“,  Domeikava“ Versmė”, Kazlų Rūda “Viltis”, Mažeikiai „Draugystė“, Garliava “Melodija” ir kt.

Choro repertuarą sudaro  lietuvių liaudies, bei Lietuvos ir užsienio kompozitorių kūriniai. „Žemynos" atliekami kūriniai skambėjo tarptautiniuose festivaliuose Bulgarijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Čekijoje.  

2004 m. žemyniečiai inicijavo tarptautinį chorų festivalį „Šviesa amžinoji dainos“. 2013 m. festivalio renginiai jau vyko ir Kauno regione. Programa kaskart pasipildydavo naujomis veiklomis: įjungiami profesionalūs solistai,  jaunučių, jaunių ir jaunimo chorai, organizuojami seminarai chorų vadovams ir kt.  Chorams akomponavo ir koncertines programas parengė pučiamųjų instrumentų orkestrai: Valstybinis pučiamųjų orkestras „Trimitas“, Kauno pučiamųjų orkestras „Ąžuolynas“ ir  pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“. Festivalyje jau dalyvavo chorai iš Bulgarijos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Baltarusijos, Estijos ir kt. šalių.

2014 m. „Žemynos“ kolektyvas įsigijo arheologinius kostiumus: (V-VIII a.) kostiumus  moterims bei Vikingų epochos (IX-XII a.) kostiumus vyrams. Kolektyvo nariams buvo organizuojamo edukacinės programos. Jų metu žemyniečiai supažindinti  su archeologinu kostiumu, aksesuarais, bei dėvėsenos ypatumais. Vyko edukacijos supažindinant su pintinėmis bei  vytinėmis juostomis, bei jų audimo subtilybėmis.

Kostiumų įsigijimą finansavo kultūros centra,  UAB „Achema“, UAB „A grupė “. Į 2014 m. Dainų šventę „Čia mūsų namai“  kolektyvas vyko pasipuošęs istoriniais, rekonstruotais Baltų genčių kostiumais.
Pasiekimai:    Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurse 2017 m. chorui „Žemyna“ buvo suteikta II meninio lygio kategorija ir laimėta 2-oji vieta  bei dvi nominacijos II-me ture - už lietuvių kompozitorių kūrinių atlikimą ir už sceninį įvaizdį.

2019 m.  mišrus choras „Žemyna“ spalio 17-20 d. dalyvavo tarptautiniame „Claudio Monteverdi“ chorų konkurse Venecijoje, E ir B kategorijose pelnė du I laipsnio Bronzos diplomus.