Projekto „Lygybės medis“ finale – keturi kūrybiški pasirodymai

Gegužės 7-10 dienomis Jonavos kultūros centras tapo namais projekto „Lygybės medis“ dalyviams, kurie atvyko iš Jonavos Neries pagrindinės mokyklos, Jonavos Lietavos pagrindinės mokyklos, Ruklos Jono Stanislausko pagrindinės mokyklos, Jonavos socialinių paslaugų centro, Jonavos neįgaliųjų centro ir Kauno kurčiųjų bei neprigirdinčiųjų ugdymo centro.

Pirmąją projekto dieną susipažinę su kurčiųjų kultūra ir bendravimo specifika, visi leidosi į pažintį vieni su kitais, žaisdami smagius teatrinius žaidimus, bendraudami prie arbatos puodelio ir pietų stalo. Dienai įpusėjus laukė kūrybinis užsiėmimas – projekto dalyviai miklino rankas lipdydami iš molio kokonus, vikšrus, drugius, nekantraudami patys atsiskleisti tarsi margaspalviai drugeliai.

Antrąją dieną, pasiskirsčius į simbolines šaknų, kamieno, šakų ir lapų grupes, prasidėjo darbas su profesionaliais menininkais auditorijose, ieškant kūrybinių idėjų ir formų joms realizuoti. Taip keturias dienas trukęs edukacinis teatro projektas „Lygybės medis“ penktadienį išaugo į keturis sceninius skirtingų žanrų pasirodymus.

Lapų komanda, lydima Juozo Miltinio teatro aktorės Ievos Brikės, pristatė penkias minutes veikusį stacionarių ir interaktyvių gyvų skulptūrų parką. Vienos skulptūros nejudėdamos vaizdavo gyvenimiškas situacijas, kitos paspaudus „mygtuką“ atgydavo apkabinimui, įdomiam klausimui, nuotraukai ar triukui. Performanso žanrui artimiausias pasirodymas buvo itin netikėtas ir inovatyvus.

Šakų komanda kartu su šiuolaikinio šokio menininke Gabija Blochina, kūno kalba atskleidė augimo ir jį lydinčios laisvės skonį, pasitelkdama spalvingus mandalų įvaizdžius, lietuviško folkloro dainas bei paveikius šokio judesius, kurie išbaigtumu, plastiškumu nustebino visus susirinkusius.

„Lygybės medžio“ kamieno grupė akivaizdžiai atspindėjo šių metų žalumos temą, pasigamindama ryškiai žalius kostiumus, nusigrimuodama veidus ir sukurdama tikrų tikriausią daržo vakarėlį. Vadovaujami aktoriaus Raimondo Klezio, projekto dalyviai pristatė muzikinį spektaklį, vaizduojantį rūpestingo sodininko prižiūrimą daržo ekosistemą, kurioje kiekvienas reikalingas.

Pasirodymus vainikavo šaknų komandos nebylus spektaklis „Žalioji laimė“. Grupės nariai su aktoriumi, režisieriumi Dariumi Armanavičiumi gestais, ženklais, judesiais, mimikomis ir emocijomis atkūrė lietaus laistomos žolės kelionę nuo karvės burnos iki ledų rutuliuko vafliuke, kuris vasaros dieną kiekvienam – didžiausia laimė.

Nuotaikingi, sąmojingi ir kūrybiški pasirodymai nulydėti gausiais plojimais ir padėkos žodžiais, kuriuos projekte  dalyvavusioms įstaigoms bei menininkams išsakė Jonavos kultūros centro direktorius Sergejus Jefimenka. Į jų rankas iškeliavo simboliniai medeliai, kurie, žaliuos ir gyvuos, džiugindami akis bei primindami projektą, kuriame visi tampame lygūs, o negalios virsta supergaliomis.

Jonavos kultūros centras už tikėjimą projekto svarba ir jo finansavimą dėkoja Lietuvos kultūros tarybai ir Jonavos rajono savivaldybei, o už gardžius vaisius vaikams ir neįgaliesiems – rėmėjui „Derliaus kraitė“.

 

 

Ieva Kuodelytė-Saudargienė